Νικητής του 35ου κλασικού μαραθωνίου ο Σάμουελ Καλαλέιμε χρόνο 02:12:16. Στις γυναίκες, η Μπαντάνε Μπεντάτου Χίπρα κατέκτησε την πρώτη θέση. Πρώτος Έλληνας ο Κώστας Γκελαούζος και πρώτη Ελληνίδα η Ράνια Ρεμπούλη.

Κενυάτης Σάμουελ Καλαλέι έκοψε πρώτος το νήμα του τερματισμού στον 35ο Αυθεντικό Μαραθώνιο, που διεξήχθη την Κυριακή (12/11), με τη συμμετοχή πάνω από 50.000 δρομέων, που ταξίδεψαν στην Αθήνα από 101 χώρες.

Ο Κενυάτης πρωταθλητής δεν είχε αντίπαλο μετά το 35ο χιλιόμετρο, αφού είχε αφήσει σχεδόν δύο λεπτά πίσω τον περυσινό νικητή, Λούκα Ρότιτς Λουμπουάν, ο οποίος τερμάτισε τελικά δεύτερος με χρόνο 02:14:22 έναντι 02:12:16 του συμπατριώτη του. Τρίτος κατετάγη ο -επίσης- Κενυάτης Μαρκ Κοσγκέι Κίπτοο με 02:16:10.

Απ’ την πλευρά των Ελλήνων, πρώτος τερμάτισε ο Κώστας Γκελαούζος με χρόνο 02:27:21, ενώ δεύτερος ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης με 02:28:17 και τρίτος ο Γιώργος Καραΐσκος με 02:28:57.

Στις γυναίκες, η Μπαντάνε Μπεντάτου Χίπρα κατέκτησε την πρώτη θέση με 02:34:18, ακολούθησε η Κίμπορν με 02:34:21, ενώ τρίτη τερμάτισε η περυσινή νικήτρια, Αρουσέι με 02:34:49. Σε ό,τι αφορά στις Ελληνίδες, η αθλήτρια του Stoiximan.gr, Ράνια Ρεμπούλη μπήκε πρώτη στο Παναθηναϊκό Στάδιο, τερματίζοντας σε 02:49:06, ενώ ακολούθησαν οι Γλυκερία Τζιατζιά με 02:51:20 και Φωτεινή Δαγκλή-Παγκότο με 02:53:55.

Με ρεκόρ συμμετοχών ξεκίνησε ο 35ος Μαραθώνιος της Αθήνας

Περισσότεροι από 51.000 δρομείς απ’ όλο τον κόσμο δίνουν το παρών στη μεγάλη γιορτή στην Ελλάδα, με τη διεξαγωγή του 35ου Αυθεντικού Μαραθώνιου.

Από τους 51.000 δρομείς οι 18.500 δρομείς έχουν δηλώσει συμμετοχή στον «Αυθεντικό» Μαραθώνιο. Η εκκίνηση θα δοθεί στις 9 το πρωί, στο Μαραθώνα και οι αθλητές καλούνται να διασχίσουν 42,195 χιλιόμετρα και να τερματίσουν στο Παναθηναϊκό Στάδιο.

Οι υπόλοιποι δρομείς θα μετέχουν στον Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου Δρόμου, τους Αγώνες δρόμου 5 και 10 χιλιομέτρων και τον απογευματινό αγώνα των 5 χιλιομέτρων.

“Οι αγώνες μας εξήντλησαν τα όρια τους. Με τις σημερινές δομές δεν είναι δυνατό να υποδεχθούμε περισσότερους δρομείς. Είναι άδικο για τη διοργάνωση και για όλους μας. Θεωρούμε πως έχουμε κάνει αυτά που μπορούσαμε να κάνουμε, αναδεικνύοντας τον αγώνα ως ένα μεγάλο γεγονός, αν θέλουμε όμως να συνεχίσει να αναπτύσσεται, τότε πρέπει η πολιτεία να αποφασίσει να εντάξει τον μαραθώνιο στις προτεραιότητες του. Απαιτούνται αλλαγές στην αφετηρία, προκειμένου να υποδεχθεί περισσότερους δρομείς, καθώς και πρόσθετες οδεύσεις.

Θέλω να ελπίζω πως η προσπάθεια θα βρει ανταπόκριση. Δικό μας χρέος ήταν να καταθέσουμε τις απαραίτητες μελέτες, τώρα πλέον είναι χρέος της πολιτείας να κάνει αυτά που πρέπει προκειμένου στο μαραθώνιο να συμμετάσχουν τα επόμενα χρόνια περισσότεροι από 30.000 δρομείς”. δήλωσε αναφορικά με τις συμμετοχές ο πρόεδρος της ομοσπονδίας Κώστας Παναγόπουλος.

Νικητής στα 10χλμ

O Χρήστος Καλίας είναι ο μεγάλος νικητής στα 10 χλμ. με χρόνο 30’49”. Δεύτερος ο Κύπριος αθλητής, Νίκος Φράγκου με χρόνο 31’38” και τρίτος ο Αχιλλέας Τζανετόπουλος με 31’40”.