Λοτζέσκι και Ντένμον… βομβάρδισαν τον δικέφαλο με συνεχόμενα τρίποντα και οδήγησαν το τριφύλλι στο 89-74.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος, οι δύο παίκτες του τριφυλλιού «τρελάθηκαν» στην τρίτη περίοδο και πετυχαίνοντας πέντε τρίποντα σε αυτό το διάστημα, οδήγησαν την ομάδα τους σε… άνετη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 89-74.

Το επιμέρους σκορ στο 3ο δεκάλεπτο ήταν 29-11 υπέρ των πρασίνων, που είχαν συνολικά επτά τρίποντα και μετέτρεψαν το εύθραυστο 43-39 του ημιχρόνου σε 72-50!

Πρώτος σκόρερ του Εξάστερου ο Ντένμον με 17 πόντους (5/8 τρίποντα), 14 είχε ο Λοτζέσκι (3/4 τρίποντα), «σβηστό» double-double από τον Καλάθη με 11 πόντους και 12 ασίστ, διψήφιος και ο Βουγιούκας (11π.) που «γέμισε» τη ρακέτα εν αντιθέσει με τους υπόλοιπους ψηλούς. Μοίρασε το χρόνο συμμετοχής ο Πασκουάλ σε όλη την 12άδα. «Παραφωνία» η άμυνα και τα χαμένα ριμπάουντ του πρώτου μέρους, «μπλοκαρισμένος» έδειξε ξανά ο Όγκαστ, «μπουμπούνησε» δύο σερί τρίποντα ο Μήτογλου, ξανά άστοχος με 1/6 σουτ ο Σίνγκλετον.